15. marts, 2016

PADOMI DROŠAI BRAUKŠANAI TUMSĀ

PADOMI DROŠAI BRAUKŠANAI TUMSĀ

Atnākot rudenim, diennakts gaišais laiks sarūk pārāk strauji, lai autobraucēji izmaiņām momentāni piemērotos, tāpēc ir vērts ielāgot dažus vienkāršus piesardzības soļus. Lūk, padomi, kas braukšanu padarīs drošāku.

Atnākot rudenim, diennakts gaišais laiks sarūk pārāk strauji, lai autobraucēji izmaiņām momentāni piemērotos, tāpēc ir vērts ielāgot dažus vienkāršus piesardzības soļus. Lūk, padomi, kas braukšanu padarīs drošāku.

Ieslēdziet lukturus! Jā, jūs!

Ja braucat ar tikko ražotu auto, varat mierīgi pāriet pie nākamā punkta – jūsu auto gudrie lukturi paši zina, ko darīt. Ja runa ir par pēdējos gados ražotiem spēkratiem, tad tie  noteikti ir aprīkoti ar enerģiju taupošām dienasgaitas gaismām, kas tos padara pamanāmus dienā, taču pastāv risks, ka vadītājs, braucot pilsētā, kur ielas ir apgaismotas, aizmirst ieslēgt tuvās gaismas. Sekojot no aizmugures, šādu auto, kam nedeg gabarītu lukturi, var nepamanīt. Vecāka gadagājuma automobiļu īpašnieki vasarā var būt pieraduši braukt ar ieslēgtiem miglas lukturiem. Mainoties sezonai, jāatceras mainīt ieradumus!

Vai auto lukturi darbojas, kā nākas?

Vasarā ielaista nevērība pret lukturu efektivitāti tumsā var ļauni atspēlēties. Vai lukturu stiklu gaismas caurlaidība ir pietiekama? Vai gaismas kūlis ir virzīts tur, kur nākas? Palūdziet, lai meistari kārtējā vizītē servisā pārbauda lukturu stāvokli.

Tīrs vējstikls

Oktobrī gaisa temperatūra pirmoreiz nokrīt zem nulles, un pašā nepiemērotākajā brīdī var sasalt vasaras logūdens. Tas var ļoti apgrūtināt redzamību pat vakara zemās saules gaismā, bet, braucot tumsā, pēc stikla “tīrīšanas” vadītājs vairākas sekundes neredz neko. Uzpildiet ziemas logūdeni un neatlieciet vējstikla notīrīšanu! Ja nepieciešams, nomainiet logu slotiņas! Atcerieties, ka to kalpošanas laiks ir apmēram viens gads.

Nežilbsti pats un nežilbini citus

Neskatieties pretimbraucošo starmešos – tie jūs apžilbinās, īpaši rudenī, kad vēl nav pierasts pie gaismas un tumsas kontrasta. Raugieties nedaudz pa labi, uz ceļa nomales pusi, vai tālāk uz priekšu, bet, ja tas nepalīdz, samaziniet ātrumu vai apstājieties pavisam, pēdējā gadījumā ieslēdzot avārijas gaismas. Ārpus apdzīvotām vietām tālās gaismas jāizmanto, cik vien iespējams, un uz tuvajām pārslēdzieties tikai, kad pretimbraucošo auto gaismas kūļi saskaras vai kad jūs apdzen.

Atspīdumi kabīnē

Piemērojiet mērpulksteņu un citu vadības rīku spilgtumu. Pārāk spilgts salona apgaismojums var radīt atspīdumus uz stikla, apgrūtinot redzamību. Ja jūsu auto nav salona atpakaļskata spoguļa ar pašaptumšošanās funkciju, nekavējieties to pārlikt pretžilbināšanas pozīcijā.

Riteņbraucēji, gājēji, meža dzīvnieki

Grūtības ātri adaptēties skar arī gājējus un riteņbraucējus, kuri pa vasaru ir atradinājušies nēsāt atstarotājus, kabatas lukturi vai citus gaismas avotus. Tāpēc apdzīvotās vietās ir vērts samazināt braukšanas ātrumu, rēķinoties, ka grūti pamanāms gājējs var pēkšņi iznākt uz braucamās daļas. Ārpus apdzīvotām vietām, jo īpaši mežainā apvidū, izvēlēties tādu ātrumu, lai varat nobremzēt, ja uz ceļa iznāk dzīvnieks.

Izdari pareizo izvēli

Ko par lukturu lietošanu saka satiksmes noteikumi? Braucot dienas gaišajā daļā, jālieto dienasgaitas vai tuvās gaismas, vai miglas lukturi. Tumšajā laikā priekšējos miglas lukturus drīkst lietot tikai kopā ar tuvo gaismu. Aizmugurējo miglas lukturi drīkst ieslēgt tikai īpaši sliktas redzamības apstākļos. Kādi tie ir? Tas ir tad, kad miglas vai ļoti spēcīga lietus/sniega dēļ redzat tik slikti, ka ātrums jāsamazina zem atļautā.